ERP چیست
ERP چیست ؟ (برنامه ریزی منابع سازمان)
شهریور 20, 1395
تولید ناب
تولید ناب و نقش سیستم برنامه ریزی منابع سازمان (ERP) در تحقق آن
شهریور 27, 1395
نمایش همه

MRP چیست ؟ (برنامه ریزی نیازمندی های مواد)

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
MRP چیست

MRP چیست ؟ سیستم برنامه ریزی نیازمندی های مواد (MRP) از اولین سیستم های نرم افزاری یکپارچه مدیریت اطلاعات است که به منظور بهبود بهره وری در کسب و کار طراحی و پیاده سازی گردید. یک سیستم اطلاعاتی برنامه ریزی نیازمندی های مواد، سیستمی مبتنی بر پیش بینی و تقاضای میزان فروش است که از طریق آن می توان با در نظر گرفتن امکانات مورد نیاز تولید همچون ماشین آلات و نیروی انسانی لازم، مقدار و زمان رسید مواد اولیه به کارخانه را برنامه ریزی کرد.

مفهوم MRP

برای درک بهتر اینکه MRP چیست می بایست ابتدا به درک درستی از سیستم های یکپارچه برسیم. مجموعه ای از سیستم های به هم پیوسته که موجب حرکت و انتقال اطلاعات از قسمتی به قسمتهای دیگر سازمان شده و مانع از ایجاد اطلاعات تکراری در سیستم می شوند. برای برنامه ریزی مقدار و زمان خرید مواد اولیه لازم است تا اطلاعات پیش بینی میزان فروش در آینده به همراه اطلاعات ظرفیت تولید و همچنین موجودی مواد اولیه و اطلاعات انبارش کالا به سرعت قابل دسترسی باشند تا از طریق تجمیع و آنالیز این اطلاعات بتوان میزان خرید مواد اولیه را پیش بینی نمود. سیستم های MRP از اولین سیستم های یکپارچه ای بودند که برای بهبود بهره وری تولید از طریق به کارگیری تکنولوژی نرم افزاری و کامپیوتری داده های معنی داری تولید کرده و در اختیار مدیران قرار دادند. با ظهور این سیستم ها اثربخشی و بهره وری تولید به طرز چشمگیری بهبود یافت. با پیچیده تر شدن تحلیل داده ها و تکنولوژی هایی که این تحلیل را انجام می دادند، سیستم های جامع تری برای یکپارچه کردن MRP با جنبه های دیگر فرایند تولید نیز توسعه یافتند.

حلقه بسته MRP چیست ؟

حلقه بسته MRP سیستمی است که در برنامه ریزی تولید و کنترل موجودی با ارائه بازخوردهایی اطلاعاتی به کنترل، تعدیل و تنظیم اهداف تولید کمک می کند. در واقع این سیستم ها نقشه ها و اهداف تامین و خرید مواد اولیه را با برنامه کلان تولید (MPS) هماهنگ میکنند. اطلاعات مربوط به تولید انجام شده واقعی و مواد اولیه موجود به سیستم MRP فرستاده می شود تا به کمک آن بتوان به درک درستی از تحقق برنامه تولید و تامین دست یافت و در صورت نیاز با توجه به ظرفیت ها و سایر نیازمندی ها، اهداف را بازنگری کرد. این سیستم به دلیل ارائه بازخوردهایی در خصوص تحقق برنامه های هدف و ایجاد امکانی برای طراحی و بازنگری دوباره این اهداف، به حلقه بسته MRP معروف است.

مفهوم حلقه بسته MRP

سیستم های حلقه بسته MRP به عنوان سیستم های یکپارچه نسل دوم شناخته می شوند که با سیستم های برنامه ریزی منابع تولید (MRP II) و برنامه ریزی منابع سازمان (ERP) جایگزین شده اند. در حالی که تمرکز سیستم های برنامه ریزی نیازمندی های مواد تنها بر روی مواد اولیه، موجودی و فرایند تولید بود سیستم های پیشرفته MRP II و ERP جنبه های دیگر اطلاعات در سازمان همچون منابع مالی و انسانی را نیز به مجموعه بخش های یکپارچه در سازمان افزودند.

MRP II چیست؟

برنامه ریزی منابع تولید (MRP II) سیستم اطلاعاتی یکپارچه ای است که در سازمان های تولیدی رشد و توسعه یافته است. این سیستم با توسعه سیستم های برنامه ریزی نیازمندی های مواد (MRP) و افزودن بخش هایی همچون اطلاعات مربوط به نیروی کار و نیازمندی های مالی ظهور پیدا کرد. MRP II به منظور متمرکز نمودن، یکپارچه سازی و پردازش اطلاعات برای تصمیم گیری در خصوص زمان بندی، طراحی و مهندسی، مدیریت موجودی و کنترل هزینه های تولید، طراحی و پیاده سازی گردید.

مفهوم MRP II

سیستم های برنامه ریزی منابع تولید، سیستم هایی نرم افزاری هستند که با استفاده از داده های بهنگام، می توانند زمان بندی دقیقی از برنامه نیازمندی مواد، تامین و تبدیل آنها به موجودی به همراه میزان و درصد دسترسی به ماشین آلات و نیروی کار ارائه دهند. این سیستم ها به عنوان سیستمی جداگانه و یا به عنوان بخشی (ماژولی) از سیستم های یکپارچه برنامه ریزی منابع سازمان (ERP) مورد استفاده قرار می گیرند. می توانید برای آشنایی بیشتر با سیستم های ERP مطلب ERP چیست را مطالعه فرمایید.

شرکت اشا مشاور و تولید کننده انواع نرم افزارهای تخصصی اتوماسیون صنعتی و شرکتی شامل : نرم افزار erp ،  نرم افزار نگهداری و تعمیرات ، نرم افزار مدیریت زنجیره تامین و … است.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

نرم افزار برنامه ریزی منابع سازمانی ( ERP )

میخواهید یک جلسه دموی رایگان برای شما تنظیم کنیم؟

درخواست دمو